Rwa kulszowa jest schorzeniem charakteryzującym się bólem, który biegnie od dolnej części pleców do pośladków, nóg i dołu aż do obszaru „poniżej kolana”. Ból jest spowodowany podrażnieniem nerwu kulszowego (stąd określenie rwa kulszowa), który jest najszerszym i najdłuższym nerwem w ciele i kontroluje mięśnie dolnej części nogi.
Z powodu zaniepokojonego nerwu możesz nie tylko odczuwać ból — możesz również cierpieć z powodu dyskomfortu. W rzeczywistości wiele pozornie normalnych czynności, takich jak chodzenie, siedzenie, stanie, a przede wszystkim — spanie.

W tym artykule dowiemy się jak spać z rwą kulszową.

Co powoduje rwa kulszowa

Rwa kulszowa jest spowodowana szeroką gamą warunków. Według badań 90 procent przypadków rwy kulszowej jest spowodowanych przepukliną dysku. Kręgosłup składa się z trzech głównych części — kręgów, dysków i nerwów. Dyski są wykonane z chrząstki, która amortyzuje każdy kręg, umożliwiając kręgosłupowi jak największą elastyczność. Przepuklina dysku jest spowodowana wypchnięciem dysku z miejsca, wywierając niepożądany nacisk na nerw kulszowy.

Oprócz tego warunku, oto kilka innych przyczyn rwy kulszowej:

Infekcja kręgosłupa
Guzy kręgosłupa
Urazy kręgosłupa
Stenoza kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym
Zespół Cauda Equina
Ciąża
Skurcze pośladków i mięśni pleców
Choroba zwyrodnieniowa dysku

Jakie są czynniki ryzyka dla rwy kulszowej?

Poniżej znajdują się niektóre czynniki ryzyka tego stanu:

Wiek

Na podstawie statystyk osoby w wieku od 30 do 40 lat mają większe szanse na rwę kulszową.
Siedzący tryb życia
Osoby nieaktywne fizycznie, które siedzą przez dłuższy czas, są bardziej narażone na rwę kulszową niż osoby z aktywnym trybem życia.

Zawód

Pracownicy zmagający się z ciężkim podnoszeniem przez dłuższy czas są również narażeni na ten stan nerwowy.

Szybkie fakty na temat rwy kulszowej

Rwa kulszowa sama w sobie nie jest stanem — jest tylko objawem większego problemu nerwu kulszowego.
Nerw kulszowy składa się z pięciu korzeni nerwowych w dolnej części pleców. Rodzaj odczuwanych objawów pomoże ustalić, która część nerwu kulszowego jest ściśnięta. Na przykład drętwienie stóp może wskazywać, że ściśnięta część jest korzeniem nerwowym zlokalizowanym w pobliżu kręgu L5.
Może wystąpić wiele objawów. To, co powinieneś zrozumieć, to fakt, że wiele z tych korzeni nerwowych można jednocześnie ścisnąć i dlatego możesz odczuwać ból lub dyskomfort w różnych częściach dolnej części pleców.
Łagodzenie objawów może wystąpić w krótkim czasie. Według badań osoby z rwa kulszowa mogą odczuwać ulgę w objawach w ciągu 6 do 12 tygodni.

Najlepsze (i najgorsze) miejsca do spania dla rwy kulszowej

Jednym z największych wyzwań, jakie możesz kiedykolwiek spotkać, jest spokojny sen. Większość osób cierpiących na zaciśnięty nerw kulszowy odczuwa dyskomfort podczas snu. Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest to, że Twoja pozycja do spania może mieć ogromną różnicę w jakości snu, jaki będziesz mieć.

Mając to na uwadze, przedstawiamy Ci — najlepsze pozycje do spania, które mogą pomóc w twoim stanie. Och, uwzględniliśmy również najgorszą pozycję do spania, której powinieneś unikać, jeśli chcesz cieszyć się dobrym snem.

Najlepsza pozycja do spania: spanie na boku

Oprócz innych korzyści związanych ze snem ta pozycja do spania może również złagodzić ból związany z rwa kulszowa. Jest jednak jedna kwestia, z którą musisz sobie poradzić. Kiedy leżysz na boku, górna noga będzie się toczyć do przodu i spoczywać na materacu. Spowoduje to ból, ponieważ taka pozycja wywrze nacisk skręcający na dolną część pleców i ostatecznie na nerw kulszowy.

https://www.napkomfort.pl/wybor-najlepszego-materaca-na-bol-plecow/

Aby rozwiązać ten problem, możesz po prostu umieścić poduszkę między nogami. Zapobiega to skręcaniu się ciała, a jednocześnie utrzymuje nogę i kręgosłup w neutralnej pozycji. Ta pozycja zapewnia również dodatkowe wsparcie dla twojego ciała i utrzymuje wyprostowane biodra i ochronę dolnej części pleców.

Najlepsza pozycja do spania: spanie na plecach

Tę pozycję do spania można uznać za najlepszą i najgorszą, w zależności od kilku drobnych poprawek. Aby uczynić to bardziej tym pierwszym, zaleca się, aby umieścić poduszkę pod kolanami, a zwinięty ręcznik pod małą krzywizną pleców. To stawia cię w pozycji leżącej na plecach, która zachowuje naturalną krzywiznę kręgosłupa.
Ale jeśli nie zastosujesz się do tej prostej wskazówki, spanie na plecach może być najgorszą pozycją ze wszystkich. W rzeczywistości możesz nawet odczuwać większy ból niż wcześniej, ponieważ ustawia kręgosłup w pozycji zgiętej, co może powodować dalsze podrażnienie nerwu kulszowego.
Podczas spania na plecach (oczywiście z poduszkami pod kolanami) może pomóc ból nerwu kulszowego, ta pozycja do spania nie jest wskazana, jeśli masz bezdech senny lub problemy z chrapaniem.

Najgorsza pozycja do spania: spanie na brzuchu

To najgorsza pozycja do spania ze wszystkich — z rwa kulszowa lub bez. Wynika to z tego, że powoduje naturalne spłaszczenie krzywizny kręgosłupa. Ponieważ twoja głowa jest obrócona w jedną stronę, powoduje niepotrzebne obciążenie szyi. To nie tylko pogorszy problemy z rwą kulszową — na dłuższą metę może powodować ból pleców i szyi.
Jeśli od dłuższego czasu śpisz na brzuchu, możesz wypróbować kilka wskazówek dotyczących zmiany pozycji do spania. Podczas gdy jesteś w trakcie robienia tego, co najmniej możesz zrobić, to umieścić poduszkę pod brzuchem, aby skorygować krzywiznę kręgosłupa.

Jak spać z rwą kulszową: więcej wskazówek, które musisz wiedzieć

Oprócz wyboru najlepszej pozycji do spania, powinieneś wiedzieć o kilku innych wskazówkach dotyczących spania. Są to:

Skorzystaj z poduszki do ciała

Jeśli zauważyłeś, większość pozycji do spania można poprawić, kładąc poduszki pod kolanami lub na plecach. Najlepsza poduszka, której możesz użyć, to poduszka do ciała. W końcu ta poduszka została zaprojektowana, aby pomieścić różne części ciała. Jest uważany za mniej obszerny niż standardowe poduszki, więc nie ustawi kręgosłupa w niewygodnej pozycji.

Znajdź najlepszy materac dla swoich potrzeb

Osoby z rwa kulszowa powinny mieć twardszy materac do spania, ale rodzaj materaca, który należy kupić, będzie się różnić w zależności od pozycji do spania.

Trzymaj kolana uniesione

Zaleca się umieszczenie poduszki lub dwóch pod kolanami dla lepszego wsparcia. Ale dla niektórych osób ta wysokość może nie wystarczyć, aby pomóc im spać wygodnie.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zgięcie kolan podczas leżenia na plecach. Poszukaj idealnego uniesienia kolana, które zapewni Ci bezbolesność i komfort. Następnie dodawaj poduszki do mieszanki, aż osiągniesz pożądaną wysokość.

Jeśli masz pieniądze na wyłudzenie, możesz także spróbować zainwestować w łóżko mechaniczne. Podnóżek i zagłówek tego łóżka można łatwo dopasować do własnych upodobań.

Weź kąpiel

Ciepła (nie gorąca) kąpiel jest nie tylko przydatna w łagodzeniu bólu związanego z rwa kulszowa — jest również skuteczna w łagodzeniu ogólnych rodzajów bólu. Wynika to z faktu, że ciepła kąpiel może stymulować produkcję endorfin (hormonów zwalczających ból) w organizmie. Sprzyja także rozluźnieniu mięśni otaczających nerw kulszowy.
Jeśli nie masz czasu ani energii, aby wziąć ciepłej kąpieli w nocy, najlepszą alternatywą jest umieszczenie butelki z gorącą wodą w pośladkach lub z powrotem kilka minut przed pójściem spać.

Zamarzaj dotknięte obszary twojego ciała

Jeśli nie podoba ci się pomysł nałożenia ciepłej butelki na ciało, następną najlepszą opcją jest zamrożenie obolałych obszarów ciała przed pójściem spać. Możesz to zrobić, kładąc lód lub zimną wodę na dolnej części pleców lub pośladków na 20 minut.

Kup poduszkę na szyję

Większość z nas uwielbia leżeć na puszystych poduszkach, ponieważ są miękkie i przypominają niebo. Niestety, tego rodzaju poduszki nie przydadzą się nerwowi kulszowemu. Bez względu na to, jak wygodne są, powinieneś wiedzieć, że puszyste poduszki nie zapewniają żadnego wsparcia.
Jeśli chcesz zmniejszyć ból dolnej części pleców, powinieneś dobrze wyprostować kręgosłup szyjny za pomocą mocniejszej poduszki na szyję. Oprócz ulgi z rwy kulszowej może to również zapobiegać bólowi szyi.

Ciesz się masażem, zanim pójdziesz spać

Jedną z najlepszych technik leczenia bólu w rwie kulszowej jest masaż. Może pomóc przynieść natychmiastową ulgę w bólu rwy kulszowej, pozwalając ci spać szybciej i wygodniej.
Najlepszą rzeczą jest to, że nie musisz wychodzić z domu, aby skorzystać z tego rodzaju masażu, ponieważ możesz to zrobić samodzielnie.

Połóż się po swojej najlepszej stronie

Jeśli śpisz na boku, upewnij się, że leżysz na boku, na którym czujesz się najlepiej. Ale jeśli jesteś śpiący w kombinacji, będziesz miał tendencję do przechodzenia z jednej pozycji do drugiej. Ruchy mogą pogorszyć twoją rwę kulszową.
Aby tego uniknąć, umieść piłkę tenisową w kieszeniach. Jeśli przełączysz się z jednej strony na drugą, poczujesz dyskomfort, który uniemożliwiłby ci to.

Wykonaj lekkie rozciąganie

Lekkie rozciąganie rozluźnia mięśnie, zmniejszając nacisk na nerw kulszowy. Niektóre z najlepszych ćwiczeń rozciągających dla rwy kulszowej obejmują pochylenie miednicy, rozciąganie sylwetki 4, kolana do klatki piersiowej i wiele innych. Najlepszą rzeczą w większości tych ćwiczeń jest to, że można je wykonywać w zaciszu własnego łóżka.
Upewnij się, że ćwiczenia rozciągające, które wykonasz, nie są zbyt uciążliwe, ponieważ intensywne ćwiczenia mogą powodować przypływ adrenaliny, uniemożliwiając natychmiastowe zaśnięcie.

Weź leki przeciwbólowe

Jeśli przepisano Ci leki przeciwbólowe, weź je zgodnie z zaleceniami. Należy pamiętać, że nie należy przyjmować żadnych dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

U większości osób ból związany z rwą kulszową może ustąpić na 6 do 12 tygodni. To krótki okres czasu, ale twoje zdrowie będzie miało swoje żniwo, gdy nie dostaniesz wystarczającej ilości snu nawet przez kilka dni.
Dlatego tak ważne jest, abyś odkrył najskuteczniejsze sposoby spania z rwą kulszową.

Owner at https://www.winolo.pl