Dekantacja, Po co przelewać wino?

Zasadniczo sprowadza się to do trzech głównych powodów:

Pozwól winu „oddychać” i zmieszać się z tlenem w celu otwarcia i pełniejszego cieszenia się smakiem.
Aby umożliwić tlenowi wydobycie drugorzędnych lub trzeciorzędowych smaków w winie; pozwalając winu popisywać się swoją złożonością.
Aby pomóc dojrzałemu winu trochę „odświeżyć” i otrząsnąć trochę z butelki.

Kluczowa różnica polega na tym, że oddychanie może dotyczyć każdego wina (chociaż najczęściej używa się go do win o grubej skórce), podczas gdy „moszcz” zwykle pochodzi tylko z win, które były w znacznym wieku (minimum 5 lat).
Teoretycznie można to osiągnąć, pozostawiając otwartą butelkę lub nalewając kieliszek wina na chwilę przed wypiciem.
Problem polega na tym, że tylko niewielki procent wina znajduje się na powierzchni, a zatem wchodzi w interakcję z tlenem znajdującym się na wierzchu.
Głównym powodem używania karafki zamiast samej butelki lub kieliszka jest wyłącznie fakt, że wino jest wystawione na działanie tlenu.
Im więcej tlenu w kontakcie z winem, tym szybciej i lepiej jest w stanie rozbić cząsteczki w winie, aby prawdziwie uwolnić pełny smak.

Nawiasem mówiąc, jest to również jeden z głównych powodów różnych kształtów kieliszków do wina dla różnych odmian winogron.

Na jak długo należy przelewać wino?

Zależy to od kilku kluczowych zmiennych:

odmiana winogron
wiek wina
złożoność wina

Chociaż nie ma sztywnych i szybkich zasad dekantacji, oto praktyczne zasady:

1. Dekantacja dotyczy przede wszystkim czerwonego wina.

Nie przejmuj się dekantacją białego / różowego wina, chyba że jest dojrzałe (minimum 5 lat). Niektóre białe wina mogą się wyjątkowo dobrze starzeć, na przykład Chenin Blanc lub białe wina z Burgundii, ale w większości nie jest to konieczne, ponieważ otwierają się bardzo szybko.

2. Dekantować przez 0–1 godzin, jeśli wino jest młode.

Jeśli pijesz stosunkowo młode czerwone wino (trzymajmy się naszego pięcioletniego markera, a więc wszystkiego młodszego), powinieneś być w stanie wydobyć większość jego ukrytych tajemnic w mniej niż godzinę dekantacji.
Generalnie młode czerwone wino i tak będzie bardziej owocowe, więc złożoność będzie prawdopodobnie minimalna, chyba że jest dębowe (powszechne w niektórych winach, takich jak Rioja).
Jeśli jest młody i zrobiony z winogron o cienkiej skórce, takiego jak Beaujolais (zrobiony z Gamay), może się okazać, że tak naprawdę go nie potrzebuje, ale nie zaszkodzi pozwolić mu 15–30 minut na otwarcie się kawałek.

3. Zlewamy 1–2 godziny, jeśli wino jest starsze (5–10 lat) i winogrono o cienkiej skórce.

Teraz zaczynamy zagłębiać się w królestwo domysłów.
Najlepszym sposobem, aby to ocenić, jest kontynuowanie degustacji podczas dekantacji, aby zobaczyć, jak się czujesz, pijąc go w tym czasie, ale 1–2 godziny powinny dużo wyciągnąć ze starego Pinot Noir lub podobnego.

4. Dekantować przez 2–3 godziny, jeśli wino jest starsze (5–10 lat) i winogrono o grubej skórce.

Większość starszych win będzie miała grubszą skórkę, ponieważ to tanina, alkohol i kwasowość ogólnie pozwalają im polepszać się wraz z wiekiem (wszyscy zwolennicy grubszych winogron / cieplejszych warunków wzrostu).
Będziesz chciał pozwolić, aby równowaga ponownie znalazła się po dziesięciu latach przechowywania, a to pomoże również wydostać się na pierwszy plan drugorzędnym i trzeciorzędowym smakom, a osad osiądzie (powstrzymując cię przed dostaniem się miazgi do wina — nie jest to fajna rzecz!)

5. Dekantować przez 3+ godziny, jeśli wino jest dojrzałe 10+.

I tak będzie to prawie wyłącznie królestwo winogron o grubej skórce, ale w przypadku wina, które było przechowywane dłużej niż 10 lat, należy spodziewać się, że trochę potrwa, zanim się uspokoi i otworzy.

Kontynuuj wydłużanie czasu dekantacji proporcjonalnie do ilości czasu w butelce (niektóre wina mogą mieć setki lat, więc spodziewaj się, że będą potrzebować większej części dnia na otwarcie), aby jak najlepiej wykorzystać swoje wino.

Głównym powodem dekantacji jest napowietrzenie wina. Większość wyśmienitych win wymaga przynajmniej odrobiny powietrza, aby mogły się rozwinąć aromaty. Niektórzy jednak tego nie robią, więc ważne jest, aby wiedzieć, kiedy dekantować, a kiedy nie. Drugi powód — wina z dużą ilością osadu (zwłaszcza porto) skorzystają na dekancie, który wyłapie część surowego osadu z butelki, co jest nieszkodliwe, ale niekoniecznie pożądane.

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że im starsze wino, tym więcej czasu potrzeba na dekantację (prawdopodobnie dlatego, że wino jest postrzegane jako wina „specjalne” i „specjalne” zasługują na wielkość karafki). W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Młode wina, aby dobrze się prezentowały, wymagają więcej powietrza niż stare.

opakowanie na wino z grawerem
opakowanie na wino z grawerem

Pozwalanie winu oddychać — tj. Wystawianie go na działanie tlenu lub napowietrzanie przed wypiciem — nie jest koniecznością, ale często jest pomocne. Naleję wino do kieliszka o szerokich krawędziach lub jeszcze lepiej, do obszernego dzbanka lub karafki, żeby się wywietrzyło. Po trzydziestu minutach lub dłużej zauważysz, że wino zwykle staje się bardziej wyraziste, ukazując więcej niuansów w zapachu i smaku. Pozwalanie winu oddychać nie ma żadnych wad, z wyjątkiem rzadkich przypadków bardzo starych win, których delikatny smak może zostać osłabiony przez pozostawienie dodatkowego czasu na napowietrzenie.

Dekantacja może znacznie wpłynąć na aromat i smak dobrych win, dlatego warto mieć w pobliżu karafki i starać się ich używać. Sugeruję unikanie ciężkich, drogich kryształowych karafek — z których wiele jest prawie niemożliwych do nalania i prawie niemożliwych do wyczyszczenia.

Podsumowując, najlepiej jest dekantować tylko wino starsze (zwykle osiem lat lub więcej) w celu oddzielenia go od osadu. Przede wszystkim, jeśli nie lubisz win, które kupujesz lub myślisz, że należy je zdekantować, aby nadawały się do picia, rozważ zakup wina, które jest gotowe do spożycia, kiedy chcesz. Doświadczony sprzedawca win powinien być w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące starzenia się i zawsze warto wydać trochę więcej, jeśli skutkuje to przyjemniejszymi winami!

Owner at https://www.winolo.pl