Czy noszenie maski może ochronić przed koronawirusem?

SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki oddechowe. Są one generowane, gdy osoba z wirusem wydycha, kaszle lub kicha.

Możesz zarazić się wirusem, jeśli wdychasz te krople.

Dodatkowo kropelki układu oddechowego zawierające wirusa mogą wylądować na różnych obiektach lub powierzchniach. Dotykanie zanieczyszczonego obiektu lub powierzchni, a następnie dotykanie oczu, nosa lub ust może również prowadzić do infekcji.
Domowe maski na twarz

Domowe maski na twarz zapewniają jedynie niewielki stopień ochrony, ale mogą pomóc zapobiegać rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 przez osoby bez objawów. CDC zaleca stosowanie ich w miejscach publicznych, a także praktykowanie dystansu społecznego i właściwej higieny.
Maski chirurgiczne

Maski chirurgiczne nie chronią przed zakażeniem SARS-CoV-2. Maska nie tylko nie odfiltrowuje mniejszych cząstek aerozolu, ale podczas wdechu dochodzi również do wycieku powietrza przez boki maski.
Respiratory N95

Respiratory N95 mogą chronić przed mniejszymi kroplami oddechowymi, takimi jak te zawierające SARS-CoV-2. Jednak CDC obecnie nie zaleca korzystania z zaufanego źródła poza ustawieniami opieki zdrowotnej.

Istnieje wiele powodów, w tym:

Respiratory N95 powinny zostać przetestowane pod kątem dopasowania, aby można je było właściwie stosować. Słabe uszczelnienie może prowadzić do wycieku, obniżając skuteczność respiratora.
Ze względu na ciasne dopasowanie, maski oddechowe N95 mogą stać się niewygodne i duszne, przez co trudno je nosić przez dłuższy czas.
Nasza ogólnoświatowa dostawa respiratorów N95 jest ograniczona, dlatego bardzo ważne jest, aby pracownicy służby zdrowia i osoby udzielające pierwszej pomocy miały do ​​nich łatwy dostęp.

Czy powinienem nosić maskę, jeśli opiekuję się kimś, kto może mieć COVID-19?

Jeśli dbasz o kogoś w domu, który ma COVID-19, możesz podjąć kroki dotyczące masek chirurgicznych, rękawiczek i czyszczenia.

Izoluj je w oddzielnym miejscu w domu, z dala od innych ludzi, najlepiej zapewniając im również oddzielną łazienkę.
Miej zapas masek chirurgicznych, które mogą nosić, zwłaszcza jeśli będą w pobliżu innych osób.
Niektóre osoby z COVID-19 mogą nie być w stanie nosić maski chirurgicznej, ponieważ może to utrudniać oddychanie.
Podczas pracy z zabrudzoną bielizną należy używać rękawiczek jednorazowych. Po użyciu wyrzuć rękawiczki do zamkniętego kosza na śmieci i natychmiast umyj ręce.
Często myj ręce, używając mydła i wody lub odkażacza do rąk na bazie alkoholu. Staraj się nie dotykać oczu, nosa ani ust, jeśli twoje ręce nie są czyste.
Pamiętaj, aby codziennie czyścić powierzchnie dotykowe. Obejmuje to blaty, klamki i klawiatury.